UNIUNEA MAMELOR MILOSTIVE CREŞTINE

Domnul alege întotdeauna, pentru a realiza planurile sale, instrumente umile și simple, este minunata fantezie a spiritului fondatoarei maica Maria Margherita Lazzari a Congregației "Surorile Misionare ale Pătimirii lui Isus" care, cu simplitatea, umilința și generoasa sa dedicare apostolică, cu forța sa ideativă, a dorit înființarea ramurii "Uniunea Mamelor Milostive Creștine". Această mișcare este alcătuită din soții și mame care doresc "să consoleze Inima lui Dumnezeu", să dăruiască Bisericii vocații sfinte și societății creștini catolici virtuoși, descoperitori ai planului lui Dumnezeu.

Sunt mame chemate la o viață interioară profundă, suferindă și fericită în același timp. Ele descoperă lumii puterea constructivă și consolantă a Căsătoriei creștine, sacrament de iubire și fidelitate, cale și experiență de sfințenie.

Model și perfectă însoțitoare este Preasfânta Fecioară Maria, care, ascultând cuvântul lui Dumnezeu, în viața cotidiană de iubire, în preajma Fiului său, în mijlocire milostivă pentru nevoile omenirii la Domnul, a dat mărturie și a susținut excelent, noul mod de a fi soție și mamă. Astfel a fost descoperită fiecărei mame atinsă de har posibilitatea unei maternități ecleziale.

Activitatea apostolică a uniunii este aceea de ascultare și cunoaștere a Sfintei Scripturi; adorație Euharistică zilnică (ora de veghe); recitarea rozariului; lecturarea documentelor Magisteriului Bisericii; susținere prin rugăciune și încurajarea copiilor și tinerilor la vocația sacerdotală și religioasă; promovarea prin exemplul bun a Căsătoriei creștine; trăirea iubirii prin acte de caritate față de semenii în nevoi. Mamele di uniune vor sprijini și susține învățăturile Maicii Margherita.

În Dieceza de Iași, primul membru a depus adeziune la această uniune în anul 2010, apoi Preasfințitul Petru Gherghel, episcop de Iași, la cererea sorei Elisabetta Barolo, ne-a acordat aprobarea episcopală la 10 aprilie 2011. Actual uniunea are 15 membri care au depus adeziune și aproximativ 30 de simpatizanți:

• Eogenia Dămătăr
  • Caterina Burcuș
  • Paulina Dămătăr
  • Angela Cotnăreanu
  • Tereza Fiu
  • Veronica Gabor
  • Ana Giurgilă
  • Maria Giurgilă
  • Monica Giurgilă
  • Varvara Giurgilă
  • Maria Hodea
  • Maria Milea
  • Tereza Petrina
  • Veronica Petrina
  • Monica Şcheianu

Dorință matură

Pentru a fi membru al "Milostivei Uniuni" după ce s-a înțeles bine sensul acestei misiuni, se face cerere către Maica Generală a Misionarelor Pasiunii DNIC, cu acceptarea obligațiilor. Se participă la Euharestia de primire și de acceptare. În fiecare an la data aniversară cu mare bucurie se va renova oferta.