Istoricul și carisma

Din anul 1999, Excelența Sa Petru Gherghel ne-a oferit posibilitatea de a putea activa în Dieceza de Iași, în localitatea Butea. Am fost primite cu multă căldură și dragoste de parohul acestei comunități și de întreagă populație.

În strânsă colaborare cu Păstorul acestei comunități, ne străduim să fim membre vii în activitățile pastorale: activități cu copii și tinerii (Oratoriu, Acțiunea Catolica, Animație liturgică); activități caritative și sociale (Centrul Medical, Îngrijirea la domiciliu, Casa de bătrâni și bolnavi, Centrul rezidențial pentru copii, Ajutor persoanelor aflate în dificultate).

Din 04.07.2010 ne a fost oferită posibilitatea de a activa și în satul Scheia (Com. Al. I. Cuza, jud. Iași).

În prezent, la Butea, sunt 9 surori :

• Sora Elisabetta Barolo
  • Sora Faustina Scotti-Chiabrando
  • Sora Antonella Deorde
  • Sora Domenica Mai-Mihai
  • Sora Rita Robu
  • Sora Giuseppina Scripcaru
  • Sora Tarcisia Ciobanu
  • Sora Consolata Bordeus
  • Sora Ignatia Anton

Congregația își propune ca scop general, preamărirea lui Dumnezeu, conlucrând la repararea pierderilor Bisericii și ajutând societatea să trăiască "așa cum vrea Cristos și împreună cu Cristos Răstignit".

Misionarele Pătimirii lui Isus, împreună cu Sfânta Fecioară Maria îndurerată la picioarele Crucii, oferă neîntrerupt sângele prețios a lui Isus Tatălui Ceresc spre mântuirea sufletelor. Din oră în oră, oferă suferință lui Isus amintind ceea ce El a pătimit în acea oră; cu El se unesc și Lui îi oferă rugăciuni, acțiuni, suferințe și tot ceea ce sunt și fac.

Misionara Pătimirii își desfășoară misiunea sa în operele cele mai nevoioase, după necesitățile timpurilor noastre: cateheză, școală grădinița, îngrijirea bolnavilor în case de odihnă sau la domiciliu și case de formare.

Fondatoarea noastră, Madre Maria Margherita Lazzari

♦ Născută la Torino, 6 iunie 1885;

♦ 1934 rămâne fără tată, soră, frate, mamă;

♦ Maria are dorința să fie toată a lui Dumnezeu prin umilință, rugăciune și sacrificiu;

♦ Născută la Torino, 6 iunie 1885;Întâlnește pe preotul Filippo Rinaldi (al treilea succesor a lui Don Bosco) care o asistă spiritual și o conduce pe căile Domnului;

♦ 16 iulie 1922, pr Filippo îi spune să se roage pentru că o așteaptă o mare misiune;

♦ 1935, după rugăciunea din Biserica “Sfântului Giulgiul” din Torino, a avut inspirația să scrie 16 pagini de protocol, care a fost “programul de viața religioas㓠pentru fondarea Institutului;

♦ 5 decembrie 1936, Cardinalul Maurilio Fossati aprobă primul statut;

♦ Madre Margherita a trăit o viață de rugăciune, adorație, umilință și slujire;

♦ 12 decembrie 1961, se reîntoarce la casa Tatălui.

♦ Fondatoarea noastră Maica Margherita ne îndrumă "Orice inițiativă să fie bazată pe rugăciune. Oricât de capabile am fi, dacă dorim să avem beneficii de pe urma muncii noastre, pentru creșterea spirituală și pentru binele sufletelor, trebuie să fim mai întâi de toate suflete de rugăciune". (M. Margherita Lazzari)

♦ Maica Margherita Lazzari dorea ca în institut să facă partea:

• ramura masculină, atât religioasă cât și sacerdotală: pentru tineri care vor să-l slujească pe Domnul cu voturi și ca preoți, trăind Spiritul Congrgației;
  • ramura de afiliației cu voturi – care sunt legate Congregației cu voturi, și care pot trăi misiunea lor în afară Comunității;
  • Asociație “Ora de Veghe” – pentru a se ruga și a medita cu Isus în agonie și moartea Sa, după modelul orarului Pătimirii lui Isus din Evanghelii;
  • Uniunea Mamelor Milostive Creștine: Domnul care lucrează prin opera Duhului Sfânt în Sacramentul Casatoriei cheama și ofera fiecarei mame posibilitatea de a trăi propria casnicie și maternitate ca pe o vocație-misiune creștină spre sfințenie în răbdare și generositate în rugăciune continuă de oferire maternității spirituale pentru Biserică. Model și perfecta Însoțitoare este Sfânta Fecioară Maria.